Nitehawk Year-Round Adventure Park

Race Weekend

One Weekend – Two Races

A weekend to bring the biking community together in a family friendly, fun competition! The races will both take place on intermediate and green runs creating an event that everyone can participate in! Compete in Downhill Saturday, and Enduro Sunday ( ENDURO POSTPONED TO AUGUST 18th)

Weekend Schedule

Friday, August 10
5:00pm – 8:30pm – Course open for training
9:00pm – Hill CLOSED , cannot be on course after this time, on foot or bike.
5:00pm – 7:00pm – Plate pick-up and new registrations (Rental Shop building)
8:30pm – Riders meeting (Rental Shop Building)

Saturday, August 11  Downhill – Bike Park Public Hours 11 – 5pm
9:00am – 9:30am – Course Walk- must have lift ticket to load chair
9:00am – 11:00am – Plate pick-up and new registrations (Rental Shop building)
9:30am -11:30pm – Open practice all categories
11:45pm  – Race Starts
ASAP after last racer – Awards on deck

 

POSTPONED!!!!!!! – August 18th
Enduro 

Friday – August 17th
5:30pm -6:30pm Plate Pick up and Registration
6:30pm – racer meeting
5pm – 8:30pm Trials open for training

Saturday – August 18th
8:00am – 8:30am- Plate Pick up
9:00am – Staggered start
12:30 – Final Drop in time
ASAP after last racer – Awards on deck

Race Courses

Downhill Race course –
Easy Street, Hold Tight, Lower Rock n Roll

Enduro Race Course – 
Stage 1 – Upper Dirty Deeds, Marbles, Neato – Finish at Chair
Stage 2 – Upper Green Leaf, Marbles, Middle Green Leaf, Lower Green Leaf – Finish at Chair
Stage 3 – Easy Street, Hold Tight, Rock n Roll – Finish at Chair

Trail Map- Check out the Trail Forks Map here to see the trails being used

Categories
  • U13 Men/Women (13 and under)
  • U17 Men/Women (14 – 17)
  • Junior Men (18-29)
  • Junior Women
  • Master Men 30 +
  • Master Women 30+

 

Registration Cost
  • All money races through registration will go back into building the bike park trail system and programming

Single Event – $20
Double Down – $30

  • Lift tickets are not included in the registration fee and must be purchased on-site. Discount offered to racers

Race Results

Name Plate # Time
Women
Andrea Locke 133 2:15:60
Ricki Dzuba 130 2:23:13
Vikki Bell 121 2:49:38
Leslie Proudfoot 129 3:02:89
U13
Dawson Mogridge 110 2:11:32
Jake Schappy 11 2:22:00
Simon Cork 7 2:26:56
Gabriel VanOene 116 2:28:27
Yigermal Fulcher 13 2:40:46
Liam VanOene 115 2:50:73
U17
Ty Haugan 8 2:08:88
Nels Valine 111 2:09:86
Jonah Harder 127 2:17:60
Nolan Fulcher 12 2:21:58
Logan McCallum 118 2:21:90
Senior
Brett Stevenson 123 1:56:53
Ben Harder 120 1:57:16
Tim Friesen 125 1:59:16
Alex Andrew 113 2:03:86
Nathan Mckay 114 2:11:90
Jarod Garton 128 2:20:83
Masters
Rod Cork 112 2:06:08
Todd Mogridge 5 2:08:66
Tom Fairbairn 119 2:12:16
Matthew VanOene 117 2:13:27
Wayne Orosz 9 2:24:21
Andrew Walker 126 2:40:35